Kronika wydarze

Start Aktualności Janusz Głowacki
Janusz Głowacki
środa, 23 sierpnia 2017 09:55

Janusz Głowacki (13.09.1938-19.08.2017) - polski prozaik, dramaturg, scenarzysta i eseista. Zwrócił na siebie uwagę, jako błyskotliwy felietonista. Także autor opowiadań. W latach sześćdziesiątych i późniejszych dał się poznać jako wybitny scenarzysta. Współpracował z Andrzejem Wajdą, Markiem Piwowskim (Rejs), Januszem Morgensternem, Mieczysławem Waśkowskim. Do 1981 roku pisał dla warszawskiej „Kultury”. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego (1983) wyjechał na premierę swej sztuki „Kopciuch”, nie wrócił do kraju, po czym na stałe osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie został doceniony jako doskonały dramaturg i reżyser, również wykładowca.

„No i Karaluchy zrobiły się najczęściej graną sztuką, bo w ponad pięćdziesięciu teatrach amerykańskich, potem poszła po Europie, we Francji zagrał w niej Jean-Louis Trintignant na przykład. Nagrody leciały jedna po drugiej. A to Guggenheima, a to National Endowment, a to American Theatre Critics Association, a to Hollywood Drama-Logue Critics Award i jeszcze z dziesięć innych” (Janusz Głowacki Z głowy fragment).

Stworzone dzięki Joomla!.